شرکت بین المللی اقامت سبز - مهاجرت استرالیا

کاملترین مرجع مهاجرت به استرالیا

حقوق خود را بیشتر بدانید
ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢۳   کلمات کلیدی: وکیل مهاجرت ،قرارداد

امیدواریم ارائه این مطالب شما را کمی با حقوق خودتان آشنا کند. بر روی ادامه مطالب کلیک کنید:


1. آیا بنده به وکیل نیاز دارم؟

خیر. البته به شرط اینکه دقیقا از آخرین قوانین چه مربوط به برسی‌ مدارک و چه مربوط به مهاجرت، نحوه تکمیل
online application
مختص شرایط شما، اطلاع کامل از مسیری که پرونده شما ممکن است طی‌ طریق کند و توانایی و داشتن اطلاعات کافی‌ در دفاع از حقوق تان اگر خدای نکرده پرونده شما به مشکل خورد اطلاع داشته باشید و زبان انگلیسی نسبتا قوی.

2. از کجا بفهمیم که کسی وکیل رسمی است یا خیر؟
به این لینک مراجعه کنید.
http://www.mara.com.au/consumers/list_of_registered_migration_agents/
لیست وکلای رسمی‌ به ترتیب حروف الفبا می‌باشد. ببینید مشخصات آن فرد در آنجا هست یا خیر.

3. آیا مهم است که وکیل عضو
MIA هم باشد؟
هر چند عضو
MIA بودن مزیت بخصوصی به حساب نمی آید اما اگر وکیل شما عضو MIA
هم باشد از حواشی اخبار مهاجرت اطلاعات بیشتری خواهد داشت.

4. چه کسی‌ باید قرارداد بنده را امضا کند؟

طبق قوانین
MARA
تنها وکیل رسمی‌ مهاجرت شماست که میتواند قرارداد شما را امضا کند. در این رابطه ذکر چند نکته بسیار مهم الزامی است:

• امیدواریم که شما هیچ وقت با وکیل مهاجرتی خود به مشکل برخورد نکنید. اگر هم خدای نکرده این اتفاق بیفتد تنها مرجعی که میتواند به درخواست شما رسیدگی کند
MARA خواهد بود. لذا اگر قرارداد شما حتی توسط بالاترین مراجع قضایی ایران هم امضا شود (چه برسد به وکیل رسمی‌ پایه یک) عملا هیچ فایده یی برای شما نخواهد داشت چون MARA و DIAC فقط وکیل رسمی‌ را مسئول میداند و تنها MARA هست که میتواند از وکیل بخواهد که پاسخگو باشد. لازم به ذکر است که حتی MARA
هم که رسما مرجع برسی‌ کنند است فقط میتواند در صورت عدم پاسخگویی پروانه وکیل را باطل کند و قدرت اجرائی برای بازپس گرفتن مبلغ یا مبالغی که شما پرداخت کرده اید ندارد. لذا نه وکیل پایه یک دادگستری و نه نماینده وکیل هیچ کدام اجازه ندارند قرارداد شما را امضا کنند. چون عملا هیچ فایده ایی ندارد.

• وکیل شما در صورت درخواست شما موظف است که یک نسخه فارسی‌ و یک نسخه انگلیسی‌ قرارداد را که به امضا شخص وکیل رسیده است به شما ارائه دهد که در صورت نیز شما به راحتی‌ بتوانید به
MARA
مدارک لازم را ارائه دهید.


5. حداقل مشخصات یک وکیل خوب و مطمئن چیست؟

سوال بسیار خوب و بسیار سخت.

• حداقل تا حالا یک بار سوار هواپیما شده باشند و شخصا استرالیا را از نزدیک دیده باشند. حتی توریستی. خیلی مهم هست که وکیل شما که می خواهد شما را به یک کشور کاملا متفاوت و آنهم به قصد مهاجرت دائم بفرستد از نزدیک وضعیت آن کشور را بررسی کرده باشد.(بدون رودربایستی از وکیلتون بپرسید تا حالا استرالیا رو از نزدیک دیده یا نه؟ اگه یه کم فکر کنید به اهمیت موضوع پی می برید.)
• در صورت امکان شرکت ثبت شده رسمی که اساسنامه شرکت دقیقا منطبق با فعالیت‌هایشان ‌باشد.
• پاسخگویی شفاف به سئوالات شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن.
• امکان ارتباط مستقیم با وکیل و عدم نیاز به مراجعه به واسطه.
• ارائه نمونه قرارداد بسیار بسیار شفاف به شما که دقیقا بدانید‌ قرار است چه مسیری را طی‌ کنید و اینکه در هر مرحله در صورت عدم موفقیت پرونده شما حقوق شما چیست.
• جرات معرفی‌ کردن دیگر موکلین (البته در صورت توافق و تمایل آنها) به شما
• اقساطی بودن پرداخت ها.
• ارائه مطالب به زبان ساده و شفاف و قابل فهم در تمامی‌ مکاتبات (و همچنین در وبسایت)
• منصفانه بودن مبلغ حق الوکاله (برای اینکه ببینید نرخ معمول وکلای استرالیایی چقدر هست رو این لینک کلیک کنید. یادتون باشه که ما وکلای ایرانی چون "از اونها بهترون" هستیم نرخهامون باید خیلی بیشتر باشه)

سعی‌ کنید حتما و حداقل با 3 وکیل ارتباط برقرار کرده و نحوه برخورد و شفافیت در پاسخ و قیمت‌های آنها را جویا شوید. با مقایسه وکلا و شرکت‌ها شما میتوانید تصمیم بگیرید که آیا وکیلی قابل اعتماد هست یا خیر. در هنگام پرسیدن نرخ مطمئن بشید که همه ی هزینه ها (اعم از بررسی مدارک و
Skills Assessment، هزینه ارسال به DIAC
و حق الوکاله مشخص باشد.)

6. پرداخت به وکلا مهاجرت چگونه باید باشد؟


وکیل شما حق ندارد بدون ارائه (
statement of Service) یا اصطلاحا درخواست پرداخت هزینه بابت سرویسی که قرار است انجام دهد و یا انجام داده (که حتما هم باید 2 زبانه باشد یا حداقل انگلیسی‌ که شما بتوانید به MARA
ارائه دهید) هیچ وجهی را از شما دریافت کند.

وکیل موظف است پولی‌ را که از شما دریافت می‌کند به یک حساب که مخصوص موکلان است واریز کند (که اصطلاحا
Client Account
می‌گویند) و در ازا خدماتی که ارائه میدهد و با جلو رفتن پرونده شما در هر مرحله از آن حساب برداشت کند. (آن هم با اطلاع دادن به شما). تعجب نکنید اینها همه قوانینی هستند که اصلا در ایران هیچ اثری از آنها نیست.


از آنجا که پرداخت به
Client Account
بعضا برای موکلین سخت می‌باشد وکلا میتوانند یک حساب در ایران به شما معرفی‌ کنند اما باز هم باید به شما رسید 2 زبان که دقیقا مبلغ واریزی شما را به دلار استرالیا (یا آمریکا) و ریال قید شده ارائه دهند.


7. پروسه زمانی‌ پرونده ما چقدر طول میکشد؟

هر چند که پاسخ به این سوال بسیار سخت است و به شرایط بسیار زیادی بستگی دارد. در این لینک به صورت کلی‌ مدت زمان لازم نیاز به صورت تقریبی برای شما مشخص شده است.
http://www.parsmohajer.com/works.aspx

انگلیسیها یک مثال دارند که می‌گوید
If it’s too good to be true it’s probably not

ترجمه تحت لفظی میشود اگر چیزی زیادی خوب به نظر می‌رسد شاید زیاد هم درست نباشد. ما ترجمه می‌کنیم "بشنو ولی‌ باور نکن و بیشتر تحقیق کن". پس اگر به دفتر فلان وکیل مراجعه کردید و به شما گفتند که مثلا شما 1 ساله ویزای دائم خود را دریافت می‌کنید (البته شاید شخصی‌ واقعا شرایطی داشته باشد که بتواند 10 ماهه هم ویزا بگیرد اما بسیار نادر خواهد بود) ابتدا کمی‌ فکر و بعد هم حتما تحقیق کنید. متاسفانه ما ایرانیها بسیار زود باور هستیم.

اسماعیل لطف الهی

وکیل رسمی مهاجرت به استرالیا
MARN 0955317

MIA 3463

www.parsmohajer.com